Čitatelj se brine za svog bolesnog kardinala Tetrasa, savjetuje dr. Peter Burgess.
P: Čini se da je nekoliko kardinalskih tetra u mom zajedničkom spremniku zaraženo Dermocystidiumom. Zaražene su već nekoliko tjedana, a jedna od njih ima nekoliko ‘mjesta’ koje tek trebaju puknuti. Drugi ima određeni parazit sličan crvu u peraji. Pokušao sam liječiti s esHa Exitom bez uspjeha. Svaki savjet što učiniti bi dobro došao. Trebam li staviti u karantenu zaraženu ribu?
JULIE WILKINSON, PREKO E-MAIL
O: Peter kaže: Dermocystidium je kožni parazit nalik cisti koji je zabilježen nekoliko puta u Cardinalima tijekom posljednjih godina, kao i drugim tetrama i nekim drugim skupinama riba.
U kardinalima, Dermocystidium se općenito manifestira kao jedna ili više kožnih cista nalik na mjehuriće koje dosežu 5 mm u promjeru, a svaka unutar njih obično ima bjelkastu strukturu nalik crvu. Stoga se lako može zamijeniti kao infekcija kožnim parazitima – i sigurno me nekoliko puta prevarila!
Dakle, ako vidite jednu ili više izbočenih cista na tijelu i/ili perajama svojih kardinala, od kojih svaka izgleda kao prozirni mjehurić, a neke unutar njih sadrže bijelu ‘crvu’ cijev, kao što ste spomenuli, onda je najvjerojatnije Dermocistidij. Dokaz bi bio da se cista rasprsne (iako ne predlažem da to zapravo učinite!) na stakalcu mikroskopa i potražite tisuće sićušnih spora pod velikom snagom mikroskopa. To su infektivne ‘zoospore’ koje plivaju u vodi u potrazi za novim domaćinom.
Pogođena riba može biti bez simptoma; drugi mogu pokazati osobito letargiju, gubitak boje i/ili izljeve nestalnog plivanja. Moguće je da su Cardinali već nosili parazite kada ste ih kupili i da u tom trenutku možda nisu pokazivali nikakve simptome. Može proći nekoliko tjedana da se ciste razviju.
Dermocystidium je parazit sličan gljivici i dugi niz godina nitko ga nije znao klasificirati. Znamo da postoji 20+ vrsta Dermocystidium i između njih utječu na širok raspon riba (i vodozemaca), uključujući tetre, ciklide, zlatne ribice, Koi i lososa. Te je parazite vrlo teško identificirati na razini vrste, što otežava procjenu koju vrstu riba zarazi svaka vrsta parazita. Vjerojatno je da neki utječu na samo jednu ili ograničen broj vrsta riba.
I ovo nas dovodi do vaših kardinala: spominjete da niste vidjeli infekciju kod drugih riba, a to potvrđuju i nekoliko znanstvenih izvještaja koji ukazuju na to da vrsta Dermocystidium u kardinalima ima ograničen raspon domaćina akvarija – možda ograničen na nekoliko tetra vrste. Ako je tako, ovo je dobra vijest. S druge strane, jedan rad sugerira da je Dermocystidium salmonis taj koji utječe na kardinale, što ako je točno znači da ovaj parazit može utjecati na širok raspon domaćina.
Nažalost, Dermocystidium se ne liječi, a ne znam koliko dugo zoospore ostaju infektivne u vodi. Ali s obzirom na to da su ove zoospore aktivno pokretljive, moraju trošiti energiju priličnom brzinom, a s obzirom na to da se ne hrane u fazi spora, moraju umrijeti prilično brzo ako ne mogu locirati domaćina. Smatram da zoospore ostaju zarazne najviše nekoliko dana.
Ovdje stvarno postoje dva izbora. Kardinale biste mogli premjestiti u drugi akvarij i smjestiti ih u izolaciju do kraja života. Alternativno, možete ih držati u glavnom spremniku, ali nemojte više kupovati kardinale ili druge tetre dok sadašnji kardinali i sve druge tetre koje dijele spremnik ne uginu, a zatim pričekajte nekoliko tjedana da sve slobodno lutajuće zoospore ne uspiju propasti. Ali to pretpostavlja da su moje teorije o specifičnosti domaćina i preživljavanju zoospora točne.