Kad živite s mačkom, naići ćete na neka ponašanja koja postavljaju pitanja. A zašto mačke jedu travu? Što je to, na primjer, kad im jezik ponekad samo slučajno isplazi? Većina čudaka je jednostavno slatka, ali u ovom slučaju dobro je znati je li vaša mačka koja jede travu sigurna. Saznajte zašto je to sasvim normalno i na što pripaziti. Osim toga, otkrijte neke alternativne prirodne trave za svoju mačku.
- Zašto mačke jedu travu?
- Kada trebate biti zabrinuti da vaša mačka jede travu
- Mačka jede travu? 3 savjeta kako ih zaštititi
- 1. Čuvajte se pesticida.
- 2. Osigurajte mačju travu kod kuće.
- 3. Držite mačku podalje od otrovnih biljaka.
- Što je dobra alternativa ponuditi mačkama da jedu travu?
- Glavni razlozi zašto vaša mačka jede travu
Dakle, službeno je – mačke jedu travu. Vjerojatno ste to već vidjeli iz vlastitog krzna. Ali sada, zahvaljujući anketi Veterinarskog fakulteta Davis Sveučilišta u Kaliforniji, možete vidjeti i širu sliku:
- 89% mačaka jelo je travu šest ili više puta tijekom života
- 11% mačaka nikada nije primijećeno kako jede travu
- U 91% slučajeva mačke izgledaju dobrog zdravlja prije nego što pojedu travu
- 27% mačaka često povraća nakon što jedu travu ili drugo lišće 1
To pokazuje da gotovo sve mačke jedu travu – i obično su OK kada to čine. Općenito (ali ne i 100% točno) objašnjenje zašto mačke jedu travu je da im pomaže povraćati ako se razbole ili otruju. Ali to nije uvijek tako. Istraživači su otkrili da, nakon što pojedu travu, većina mačaka je ne povraća – niti pokazuje znakove bolesti . Mačke mogu biti potpuno zdrave, a još uvijek jedu travu. To nas dovodi do pitanja – zašto mačke uopće jedu travu?
Zašto mačke jedu travu?
Ukratko, mačke jedu travu jer im je ona prirodna i može podržati njihovo zdravlje – na isti način jedenje lisnatog povrća pomaže nama ljudima da ostanemo zdravi.
Evo 5 razloga zašto mačke jedu travu:
- Mačkama zapravo nedostaju želučani enzimi potrebni za razgradnju i probavu trave. Kao rezultat toga, ponekad se… vrati. A zajedno s njim dolaze i druge stvari koje ne mogu probaviti, poput kuglica dlake ili nejestivih dijelova plijena kao što su krzno ili kosti. Znamo, fuj. Ali to je dobro za njih!
- Vlakna koja se nalaze u travi podržavaju probavu i mogu pomoći u ublažavanju zatvora.
- Uznemirene ili pod stresom mačke mogu otkriti da im grickanje po travi pomaže smiriti živce. Pomalo kao žvakaća guma za mačke.
- Mačke mogu jesti travu kao izvor vitamina i minerala, poput folne kiseline (B9), koju možda ne dobivaju drugdje.
- Jedenje trave može pomoći vašoj mački da se riješi unutarnjih parazita (ili barem, ovo može biti zaostali instinkt predaka vaše mačke) .
Biljke poput trave sadrže vlakna i druge hranjive tvari koje su dobre za mačke.
Kada trebate biti zabrinuti da vaša mačka jede travu
Ako vaša mačka svaki dan jede travu ili povraća krv, svakako postoji razlog za zabrinutost.
⚠️ Upozorenje: Svakodnevno žvakanje trave može ukazivati na probleme s probavnim sustavom vaše mačke.
Što više imaju problema s probavom hrane, to će više žudjeti za travom u pokušaju da je očiste. S druge strane, vaša mačka bi na kraju mogla potpuno prestati jesti.
Napomena: Ako vaša mačka povraća krv, moguće je da je progutala toksine, vjerojatno u obliku pesticida ili drugih kemikalija koje se nalaze vani. Ako je to slučaj, ne oklijevajte i odvedite ih veterinaru što je prije moguće!

Mačka jede travu? 3 savjeta kako ih zaštititi
Iako vaša mačka povremeno jede travu općenito nije razlog za zabrinutost, postoje određeni koraci koje trebate poduzeti kako biste osigurali sigurnost svoje mačke.
1. Čuvajte se pesticida.
Ako imate vrt (aka mini-carstvo vaše mačke), pobrinite se da bude prilagođen mačkama:
- pazite da ne koristite nikakve insekticide ili herbicide
- provjerite ima li otrovnih biljaka koje bi tamo mogle rasti (više o tome u nastavku)
2. Osigurajte mačju travu kod kuće.
Ako je vaša mačka navikla lutati po cijelom susjedstvu, postaje teže izbjeći pesticide i druge opasnosti. Dobar savjet? Ne dopustite im da jedu ništa i sve na što naiđu.
Naravno, to je puno lakše reći nego učiniti. Bolja opcija je nabaviti mačju travu kod kuće, za koju znate da je sigurna za jelo.
Sjemenke mačje trave, obično zob, ječam ili pšenica, trebale bi biti dostupne u većini trgovina za kućne ljubimce. Možete ga uzgajati i sami u posudama ili vani – otmjena alternativa zelenilu koje niče pored prometnih cesta ili na području označenom psima.
3. Držite mačku podalje od otrovnih biljaka.
Ako svoju mačku držite u zatvorenom prostoru, osigurajte joj i mačju travu i uklonite sve otrovne biljke koje bi mogle grickati . Bez obzira provodi li vaša mačka puno vremena na otvorenom ili u zatvorenom prostoru, korisno je znati ovaj popis uobičajenih otrovnih biljaka:
- Amarilis
- Dieffenbachia (također poznata kao Dumb Cane)
- Ljiljani
- Srčani filodendron (također poznat kao filodendron konjske glave)
- Aloe biljka
- Sago palma
Popis se nastavlja, stoga provjerite jesu li sve vaše biljke neotrovne za mačke prije nego što ih donesete kući.
Gutanje otrovnih biljaka može izazvati bilo što, od krvarenja u želucu do zatajenja jetre, i biti smrtonosno.
Što je dobra alternativa ponuditi mačkama da jedu travu?
Sada kada znate zašto mačke jedu travu (i povraćaju travu), znate da se samo održavaju zdravim.
Međutim, sigurnije je uvijek bolje. Zato je, kao što je spomenuto, dobro pogledati mačju travu, koja je svakako sigurnija i može zadovoljiti mačji apetit za travom.
Ako vaša mačka ima naviku lutati daleko od kuće u potrazi za grickalicama, onda je dobro pratiti ih uz pomoć GPS uređaja za praćenje mačaka .
Također ćete moći vidjeti gdje su bili na karti, što vam može pomoći da označite područja na koja morate pripaziti.
Glavni razlozi zašto vaša mačka jede travu
Jednostavno rečeno, mačke jedu travu jer im je ona prirodna . To je instinkt koji su im davno ukorijenili njihovi preci. Jedenje trave ima brojne zdravstvene prednosti, što pomaže objasniti zašto čak i naši domaći mačići vole žvakati zelenu hranu.
Kratki sažetak zašto vaša mačka jede travu, kažete? Nema na čemu 😉
- [copyurlbutton size=’small’] = Small display.